A mai nap hírei alapján tovább bővült azoknak a nyugat-magyarországi helyszíneknek a köre, ahol azbeszttartalmú kőzúzalék jelenlétét mutatták ki. Az új információk között már óvodák, iskolák és egyéb közintézmények környezetében végzett vizsgálatok is szerepelnek, miközben az osztrák oldalon tovább zajlanak a bányákhoz és útépítési anyagokhoz kapcsolódó ellenőrzések [1][2][3].
A mai nap egyik legfontosabb híre, hogy egy szombathelyi óvoda parkolójában is kimutatták az azbeszt jelenlétét [1]. A Nyugat.hu beszámolója szerint emellett Kőszegen több óvoda, iskola, kollégium és játszótér környezetében végzett mintavételek is pozitív eredményt hoztak [1]. A cikk alapján további 50 kőszegi és 12 szombathelyi helyszínen mutattak ki azbeszttartalmú kőzúzalékot.
A HVG összefoglalója szerint a vizsgálatok jelenleg elsősorban azoknál a közterületeknél és intézményi környezeteknél zajlanak, ahol korábban osztrák eredetű zúzottkövet használhattak fel parkolók, utak vagy feltöltések kialakításánál [2]. Több helyszínen ideiglenes műszaki intézkedéseket és korlátozásokat is bevezethetnek a következő időszakban.
A Telex mai cikke szerint a Greenpeace Austria és magyarországi szervezetek továbbra is azt vizsgálják, hogy pontosan mely osztrák bányákból érkezhetett az érintett anyag [3]. A beszámoló szerint a még működő rohonci bánya neve ismét felmerült a vizsgálatok során. A cikk alapján a Vas Vármegyei Kormányhivatal jelenleg több száz helyszín adatain dolgozik, miközben folyamatosan érkeznek az újabb mintavételi eredmények [4].
Az osztrák oldalon közben újabb fejleményekről számolt be a Burgenland ORF [5]. A riport szerint tovább folytatódnak a bányákhoz és útépítési projektekhez kapcsolódó laborvizsgálatok, miközben az osztrák hatóságok és tartományi szervek újabb méréseket rendeltek el az érintett térségekben [5]. Az ORF szerint jelenleg elsősorban a különböző minták ásványtani és rostvizsgálati eredményeinek összehasonlítása zajlik.
Közben Szombathelyen folytatódik az Oladi plató ideiglenes stabilizálása is. A Nyugat.hu videós beszámolója szerint tovább zajlik az érintett utcák állapotfelmérése és a mentesítési munkák előkészítése [6]. A városban már korábban megkezdődött a kalcium-kloridos pormentesítés és több utcában a bitumenes lezárás is [7].
A mai hírek szerint várhatóan hamarosan újranyitják azokat a szombathelyi parkolókat, amelyeket korábban ideiglenesen lezártak az ellenőrzések miatt [8]. A Nyugat.hu beszámolója alapján a megnyitás előtt további műszaki és biztonsági ellenőrzések zajlanak. Emellett mobilposta-szolgáltatás indul az Oladi platón, hogy a lezárások és munkálatok idején is biztosítsák az alapvető szolgáltatásokat [8].
A mai fejlemények alapján az ügy egyre inkább regionális infrastruktúra-kezelési és feltérképezési folyamattá válik. A korábban érintett Szombathely, Kőszeg, Sopron, Szentgotthárd és Zalaegerszeg mellett most már egyre több közintézmény és lakókörnyezet környezetében is zajlanak ellenőrzések [1][2][4].
A jelenlegi folyamatok középpontjában továbbra is két fő feladat áll: az érintett helyszínek azonosítása és a rövid távú műszaki stabilizáció biztosítása addig, amíg a hosszabb távú kármentesítési és burkolatcsere-programok előkészítése zajlik.
Források:
[1] Nyugat.hu – Óvodák és közintézmények környezetében is kimutatták az azbeszt jelenlétét
[2] HVG – Kőszegi óvodák, iskolák és játszóterek környezetében is pozitív minták
[3] Telex – Greenpeace Austria: tovább vizsgálják az osztrák bányák szerepét
[4] Telex – Több száz helyszínt vizsgálnak Vas vármegyében
[5] ORF Burgenland – Tovább folytatódnak a burgenlandi laborvizsgálatok
[6] Nyugat.hu – Videó az Oladi plató utcáinak állapotáról és a mentesítési munkákról
[7] Nyugat.hu – Megkezdődött a kalcium-kloridos pormentesítés az Oladi platón
[8] Nyugat.hu – Hamarosan újranyitják a lezárt szombathelyi parkolókat
